Smútok ako zdroj života

Dátum konania: 
29. 9. 2017 (piatok) - 16:00 - 1. 10. 2017 (nedeľa) - 17:00
Lektor: 
Ulrike Reimann (Nemecko)
Akciu organizuje: 
Peter Kukliš
Typ akcie: 
Pre verejnosť

Smútenie väčšina z nás spája so stratou blízkeho. Existuje ešte viacero iných okolností, v ktorých by sme si mohli dovoliť smútiť, ale často to nerobíme – koniec manželstiev, vzťahov, priateľstiev,  nerealizované sny a ciele, strata a zmena práce, sťahovanie a množstvo ďalších strát. Všade tam potrebujeme schopnosť úprimne a naplno smútiť, aby sme sa navrátili do života.

Smútime preto, aby po našich životných stratách mohlo znovu prísť niečo nové a čerstvé a mohli sme ďalej žiť. Strata je pozvánka rásť. Smútok nie je choroba. Ak sa nám však nepodarí smútok adekvátne vyjadriť, naša životná energia stratí na intenzite, menej milujeme, tešíme sa a sme menej empatickí.

Skutočne zdravo smútiť znamená hľadať autentický spôsob ako vyjadriť bolesť, ísť hlbšie, prijať sa, plne precítiť všemožné emócie spojené so stratou a sledovať, odkiaľ a kam nás čerstvá živá energia vedie.

V súčasnosti nie sme zvyknutí smútiť v spoločnosti iných ľudí. Druhí ľudia však dokážu zrkadliť náš smútok, v našich slzách spoznať aj ich vlastné a vedia nás podržať i v takých situáciách, keď smútku prepadáme a ťažko sa sami dokážeme posunúť ďalej. Preto sa tradične smútilo v spoločnosti druhých.

Na seminári budete môcť spolu s nami (možno po prvý krát v živote) skúsiť a učiť sa ako zdravo vyjadriť smútok a zdieľať ho s druhými ľuďmi. Pôjdeme mystickou cestou k sebe. Prostredníctvom rituálov, hudby, intuitívneho pohybu, meditácii, rolových hier, kreslenia a zdieľania budeme poznávať tváre smútku.

Hnev, pocit viny, hanba, zúfalstvo ako aj láska, radosť a doteraz nepomenované pocity. To všetko nájde na tomto seminári svoj výraz a formu. Keď budete pripravení, rozlúčime sa s tým, čo sme stratili alebo nikdy nezískali. S novou jasnosťou, energiou a dôverou vstúpime opäť do života.

Seminár je založený na prístupe Myroagogiky - smútenia a životnej premeny psychológa Dr. Jorgosa Canacakisa. Jeho 30-ročná prax vychádza z dávnovekej tradície gréckych „babiek plačiek“, ktorú spojil s najnovšími poznatkami vývojovej psychológie a teórie osobnosti.

Prenocovanie a spoločné stravovanie v Vzdelávacom centre Zaježová sú súčasťou konceptu seminára. Pre dynamiku vnútornej práce na seminári je tiež dôležité, aby účastníci boli počas celej doby prítomní v skupine – začíname o 16:00 v piatok a končíme o 17:00 v nedeľu, aktivity budú prebiehať do noci.

Seminár nie je terapia alebo jej doplnok, je to ponuka naučiť sa smútiť pre našu každodennú realitu.

Lektorka

Ulrike Reimann, trénerka, facilitátorka, koučka a certifikovaná lektorka Myroagogiky z Nemecka. Semináre o smútení vedie na rôznych miestach Európy od 2010. Autorka knihy „Smútenie v spoločenstve“ (Nj/2016). Ulrike Reimann je certifikovaná lektorka Myroagogiky z Nemecka, semináre vedie v celej Európe od 2010 a autorkou knihy „Smútenie v spoločenstve“ (2016). Viac o Ulrike: www.emotionskultur.de. Viac o prístupe: www.trauerseminare-akademie-dr-canacakis.de/

Preklad z angličtiny alebo nemčiny zabezpečuje: Peter Kukliš

Cena

130€ (ubytovanie, strava, kurzovné)

Bližšie informácie a prihlášky

Peter Kukliš  peter@lifeatwork.sk 0910 523486

 

Miesto: 
Vzdelávacie centrum Zaježová